Bizden Haberler
Ataşehir Haber - 26 Aralık 2018

Türk Sağlık Sektöründe Global Bir Başarı Hikayesi: ACENDIS

Türkiye yönetim ofisi Ataşehir’de bulunan aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülkede aktif olarak faaliyet gösteren Almanya merkezli anahtar teslim hastane proje firması ACENDIS ile yeni projelerini ve yatırımlarını konuştuk.

Türkiye’de, aralarında Acıbadem, Medical Park ve Medicana’nın da bulunduğu hastanelere hizmet veren ACENDIS, yurt dışı ağını Çin Halk Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan’da da genişletiyor.

Türkiye’de Yeni Hastane Projeleri

25 yıldır Türkiye genelindeki 26 hastanesi ile sağlıkta uluslararası standartları Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıran Medical Park Sağlık Grubu yeni hastanesi Medical Park Pendik Hastanesi ile İstanbul Anadolu Yakası‘nda hizmet vermeye başladı. 62 bin metrekare kapalı alanda kurulu hastane 63’ü yoğun bakım yatağı olmak üzere 400 yatak kapasiteli. Modern donanımlı 10 ameliyathanesi olan hastanede kardiyolojiden beyin ve sinir cerrahisine, kadın hastalıkları ve doğumdan inme merkezine kadar 57 branşta 100’ün üzerinde hekim hizmet vermekte., Sağlıkta Uluslararası Vizyon’a (Leading International Vision) sahip uzman kadrosu yenilikçi tıp teknolojilerini kullanarak 9 farklı poliklinikteki hizmetlerinde “LIV CONCEPT” anlayışını sunuyor. ACENDIS, medikal planlamadan, ürün tedarik ve kurulumuna ve personel eğitimine kadar çeşitli alanlarda Medical Park Pendik Hastanesi projesinde yer aldı.

Diğer bir yeni proje Özel Medicana Kadıköy Hastanesi. Medicana Hastaneler Grubu’nun yeni hastanesi Özel Medicana Kadıköy Hastanesi İstanbul, Kadıköy’de hizmet vermekte. 81 yatak kapasitesi, 40’ın üzerinde poliklinik ve muayene odası bulunan hastanede modern erişkin ve yeni doğan yoğun bakım üniteleri, ileri düzeyde teknolojiyle tasarlanmış ameliyathaneleri, konfor ve güvenliğin maksimum seviyede tutulduğu hasta ve hasta yakını odaları, tüm tanı ve teşhislerin yapılabileceği üst düzey radyolojik görüntüleme cihazları, engelli hasta odalarının yanı sıra izolasyon odaları da mevcut. Özel Medicana Kadıköy Hastanesi ameliyathanelerinin modüler ameliyathane konseptine sahip olması da bu hastaneyi diğer hastanelerden ileri bir noktaya taşıyor. ACENDIS Şirketler Grubu CEO’su Hasan Şahin, yeni Modüler Ameliyathane konseptini Türkiye ve yurtdışındaki hastanelerde uyguladıklarını belirterek, “ Özel Medicana Kadıköy Hastanesi’nin ameliyathaneleri için de modüler ameliyathane çözümlerimizi sunduk. Ayrıca, ameliyathane, poliklinik, erişkin ve yeni doğan yoğun bakım ve hasta odaları tıbbi cihaz donanımı için en modern tıbbi cihazların teminini ve kurulumunu gerçekleştirdik.“ dedi.

ACENDIS’in Türkiye’de iş yaptığı zincir hastane gruplarından biri olan Acıbadem Sağlık Grubu. 1991 yılında kurularak, bünyesinde bulunan 21 hastane ve 16 tıp merkezi ile sağlık hizmeti veren Türkiye`nin en büyük hastane gruplarından biri olan Acıbadem Sağlık Grubu’nun yeni projesi Acıbadem International Medical Center, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da 13 tıbbi branş, 24 poliklinik odası, 4 yatak, 2 ameliyathane ve görüntüleme sistemleri ile hizmet vermeye başladı. 5000 metrekarelik kapalı alan içerisinde hizmet veren Acıbadem International Medical Center, poliklinik hizmetlerinin yanı sıra günübirlik cerrahi tedavi hizmetleri de sunuyor.

Şahin, Acıbadem Hastaneler Grubu ile gerçekleştirdikleri güncel projelerden birinin de Acıbadem Maslak Hastanesi’nin 2. Etabı ile ilgili olan proje olduğunu söyledi.

Şahin “2009 yılında hizmete giren ve tıbbın tüm dallarında hizmet veren Acıbadem Maslak Hastanesi’nin 3 ana bloktan oluşan ikinci etap projesinde de çalıştık .“ dedi.

Yurtdışı Hastane Projeleri ve Yeni Yatırımlar

Son yıllarda Çin hükümeti tarafından sağlık sistemini geliştirmek amacıyla yapılan önemli reformlar, kaydedilen hızlı ekonomik gelişmeler ve sosyal kalkınma nedeniyle, yabancı yatırımcılar Çin sağlık sektöründe daha fazla yer almaya başladılar. Ekonomik ve demografik trendlerin devamı, daha fazla sağlık reformları ve hükümetin 12.inci 5 yıllık planı çerçevesinde geliştirdiği politikalar Çin’in sağlık sektörünü biçimlendiriyor. Bu gelişmeleri takip eden ACENDIS, Çin’de sağlık sektöründe faaliyet gösteren ve alanlarında deneyim kazanmış müdürlerden, mühendislerden ve teknisyenlerden oluşan bir ekiple birlikte, 2017 yılında Çin’in Guangzhou şehrinde ACENDIS China’yı faaliyete geçirdi.

Alt yapıdaki gelişmelerin, sigorta kapsamının genişletilmesi ve yenilikler için desteklerin çok uluslu şirketler için olumlu etkileri olacağını belirten Hasan Şahin, McKinsey & Co.’nun raporuna göre 2011 yılı itibariyle 357 milyar dolar olan Çin’deki sağlık hizmeti giderlerinin, Çin’in %12 civarında olan yıllık bileşik büyüme oranında büyümesi durumunda 2020’de 1 Trilyon Dolar’a ulaşmasının beklendiğini söyledi. Çin hükümetinin bölgesel sağlık hizmetlerinin alt yapısını iyileştirmek için önemli adımlar atmaya karar verdiğini söyleyen Şahin, Çin hükümetinin Sağlık Endüstri Zirvesi raporuna göre 15 yılda sağlıklı bir Çin inşa etmeyi vaad eden “Healthy China 2030’’ ismini taşıyan bir plan geliştirdiğini, 2030 yılında sağlık hizmetleri sektörünün 2,3 trilyona ulaşmasının beklendiğini belirtti. Şahin “Tüm bu gelişmelere rağmen, Çin’de özel sağlık sektörü gelişiminin erken basamaklarında ve kamu sağlık sistemi karşısında uygun bir alternatif olarak ortaya çıkması için bir çok engeli aşması gerekiyor. Fakat, potansiyel fırsatların kapsamı ve nüfusun daha fazla hasta merkezli tıbbi hizmetlerinden yararlanmak istemesi Çin’in cazibesini korumasına yardımcı oluyor.“ dedi. Şahin, ACENDIS China olarak amaçlarının ACENDIS’in dünya çapında gerçekleştirdiği hastane projelerinden edindiği tecrübe ve bilgi birikimini Çin’de gerçekleştirilecek hastane projeleri için kullanmak ve müşterilerin ihtiyaçlarını çok kültürlü ve farklı uzmanlık alanlarından gelen kişilerden oluşan ekiple karşılamak olduğunu söyledi.

Öte yandan, Suudi Arabistan’ın da sağlık sektöründe Ortadoğu’nun en hızlı gelişen ülkelerinden biri olduğunu belirten Şahin, “Suudi Arabistan’da anahtar teslim projeleri gerçekleştirmek üzere faaliyetlerimizi hızlandırdık. Bu sebeple, ülkede başarılı projelere imza atan İdeal iDea firmasıyla bir ortaklık kurduk. Bu ortaklıkla, 20 yılı aşkın tecrübemiz ve uzmanlığımızla Ortadoğu’nun en güçlü sağlık sektörüne sahip ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan’daki yerel hastane şirketlerini desteklemeyi amaçlıyoruz.“ dedi.

ACENDIS’in yurtdışındaki diğer projesi Ürdün’ün başkenti Amman şehrinde yer alacak Al-Kindi Hospital. Hasan Şahin yeni projeyle ilgili şunları söyledi; “ACENDIS ve Al-Kindi Hastanesi arasındaki ortak çalışma 2015 yılında başladı. 2015 yılında inşaatına başlanan ve 2019 yılında hizmete girmesi planlanan Al-Kindi Hospital genel bir hastane olmasının yanında özellikle bariatric cerrahi alanında uzman bir hastane olacak. 9 katlı ve 33.000 metrekarelik kapalı alan üzerinde kurulu olan Hastane, 131 hasta yatağı, 5 yoğun bakım ünitesi ve 8 ameliyathane ile hastalarının hizmetinde olacak. Katar’ın başkenti Doha’da ilk Türk hastanesi olarak faaliyet gösteren Turkish Hospital da yurt dışı projelerimizden biridir.“

Grup olarak 2018’i 100 milyon Euro ciro ile kapatacak olan ACENDIS Şirketler Grubu, 2019’da %10 oranında büyümeyi hedefliyor. 20 ülkede, 250 çalışanla hizmet veren Grup, Çin ve Suudi Arabistan’daki yeni yatırımları ve projeleriyle çalışan sayısını da %10 oranında artırmayı hedefliyor.

LÖWENSTEIN MEDICAL DERGİSİ - Sayı 11-2016

ACENDIS, TÜRKİYE’DE YENİ YOĞUN BAKIM VENTİLASYON CİHAZLARI LANSMANINA BAŞLIYOR

Heinen + Löwenstein’ın üstün teknolojiye sahip yoğun bakım ventilasyon cihazları Leoni plus CLAC ve Elisa 800VIT, ilk kez İstanbul’da tanıtıldı.

ACENDIS, Heinen + Löwenstein’ın Türkiye’deki en önemli temsilcisi olarak tüm ürün yelpazesinin bu bölgede satışını yapıyor.

19 Aralık 2015 tarihindeki konferansta yüksek teknolojiye sahip yeni doğan ve yetişkin yoğun bakım ventilasyon cihazlarının sunumu yapıldı ve Türkiye’deki sektöre tanıtımı yapıldı. Etkinliğe Türkiye’nin en tanınmış hastanelerinden yüksek kademedeki hekimler, teknik direktör ve yöneticiler katıldı. Heinen + Löwenstein’ın en yeni yoğun bakım ventilasyon teknolojisi etkili bir şekilde tanıtıldı ve açıklandı.

Ventilasyon cihazı Elisa 800VIT yoğun bakım respiratörüne entegre edilmiş dünya çapında ilk EIT sistemine sahiptir. Elisa 800VIT non-invasif olarak akciğerlerin izlenmesi sayesinde solunuma bağlı komplikasyonlar ilk defa görülebilecek ve doğrudan cihaz tarafından tedavi edilebilecektir. Ventilasyon böylelikle şeffaf ve aynı zamanda doğrudan yönetilebilir hale gelmektedir.

Neonatoloji ventilasyon cihazı Leoni plus HFO entegre CLAC (CLOSED-LOOP AUTOMATIC OXYGEN) ile prematüre ve yenidoğan tıbbi için özel olarak geliştirilmiştir. Cihaz, dünya çapında, ilk defa, kandaki oksijen doygunluğunu doğrudan belirlemesiyle ventilasyonu otomatik olarak ayarlamaktadır. Böylece yeni tedavi imkanları doğmuş ve hasta güvenliği önemli bir şekilde arttırılmıştır.

Heinen + Löwenstein, Acendis ile birlikte iş ortağı olarak birlikte çalışmaya başlamıştır ve bu iş ortaklığı son yıllarda dostluğa dönüşmüştür. Yaklaşık olarak yirmi yıldan beri iki şirket başarılı bir şekilde birlikte çalışmaktadır. Acendis, Heinen + Löwenstein’ın yeni teknolojik gelişmelerini Türkiye‘de uygulanması için kapıları açmaktadır.

Klinik İletişim - Kasım 2018

Ekonomik Kriz ile Baş Etme Yöntemi: Yurt dışı Hastane Projeleri

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden daha az etkilenmenin stratejik çözümlerinden biri de yurt dışı projelere ağırlık vermekten geçiyor.

ACENDIS Kurucusu Hasan Şahin

Bu konuda sağlık sektöründe rol model olarak kabul edilecek markalardan biri ACENDIS… Ağırlıklı olarak Almanya ve Türkiye ofislerinden yönetilen ACENDIS dünyanın birçok farklı ülkesinde şube açmış veya ortaklık kurmuş vaziyette. Dünyadaki sektörel dinamikleri, medikal trendleri, yatırım olanaklarını, yeni fırsatları, gelecek vaat eden konjonktürleri her ülkede kaynağından takip ediyor.

Türkiye’de özel hastanelerin hızla büyümesinde, zincir haline gelmesinde kayda değer çaba gösteren ACENDIS, yıllar içinde geliştirdiği sektörel öngörü ve kurumsal perspektifi sayesinde Türkiye’deki ekonomik dalgalanmadan daha az etkilenen medikal aktörler arasında olmasıyla dikkat çekiyor. Bu dosyada ACENDIS’in yurtdışı hastane projelerine, çözüm ortaklarına ve son dönemde yoğunlaştığı Çin ilişkilerine yer veriyoruz.

TÜRKİYE’DEN ÇİN’E HASTANE PROJELERİNİN MİMARI

Avrupa ülkeleri yanı sıra Orta ve Uzak Doğu ile Kuzey Afrika’da özellikle anahtar teslim hastane projeleri yapan ACENDIS Türkiye ve Almanya yanı sıra Malta, Libya, Ürdün, Gana, Makedonya, İran, Suudi Arabistan, Çin’de hastane projelerine hız kesmeden devam ediyor.

1995 yılında Almanya’nın Hannover kentinde proje şirketi olarak kurulan ACENDIS, bugün 15’ten fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve 250’den fazla projeye imza attı.

Hizmet süreçleri: hastane projelerinin değerlendirilmesi, mimarı tasarım / medikal planlama, BOQ hazırlığı, ekipman belirleme, ihalelerin değerlendirilmesi, teknik değerlendirme, tedarik, tesis çizelgesinin hazırlanması, teslimat, kurulum, çalıştırma ve kabul testleri, eğitim ve teslimatından oluşuyor.

Medikal News - Temmuz-Ağustos 2018

YENİ ÜLKELER VE YENİ LOGOMUZLA HASTANE PROJELERİNİN ÇÖZÜM ORTAĞI OLMAYA DEVAM EDİYORUZ

Medikal News’in sorularını cevaplandıran ACENDIS Genel Müdürü Gürkan Köroğlu ve ACENDIS Uluslararası Projeler Müdürü Ali Türkoğlu, anahtar teslim hastane projeleri ile birlikte sektöre ait son teknoloji ürünleri yurt içi ve yurt dışındaki müşterilerine sağladıklarını belirttiler.

ACENDIS Genel Müdürü Gürkan Köroğlu, faaliyetleri ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı:

ACENDIS firması ne zaman kuruldu? Faaliyet alanları nelerdir? Biraz bilgi verebilir misiniz?

ACENDIS GmbH; hastane projeleri gerçekleştirmek ve son teknoloji medikal cihazları sağlık sektörünün hizmetine sunmak için 1995 yılında Almanya’da kurulmuştur. Dünyanın en önemli medikal cihaz üreticileri ile 20 yılı aşkın süredir çalışarak sağlık sektörünün çözüm ortağı olarak Avrupa, Türkiye, Ortadoğu Afrika, Türki Cumhuriyetleri’nde ve Çin’de hizmet vermektedir.

Geçtiğimiz yıl Mikro Optik firmasını bünyenize katmıştınız. Mikro Optik’in faaliyetlerinden biraz bahsedebilir misiniz?

2017 senesinde ailemize dahil ettiğimiz Mikro Optik firması 1952’de kurulmuş olup tek yetkili temsilcilikleri ile tıbbi cihaz satış, pazarlama ve teknik servis alanlarında birçok projeye ve başarıya imzasını atmış ve göz mikro cerrahisi alanında uzmanlaşmış bir firma. Mikro Optik firmasını bünyemize katarak iki şirketin sinerjilerini ve deneyimlerini birleştirdik.

Geçen yıl ACENDIS ailesine katılan diğer bir yeni firma da PONTEMED Türkiye? PONTEMED Türkiye hakkında bilgi verebilir misiniz?

Geçen sene ACENDIS ailesine katılan diğer bir yeni firmamız da PONTEMED Türkiye. 2010 yılında İsviçre’de kurulan PONTEMED firması sağlık alanında teknolojik yenilikleri kullanarak hastanın yaşam kalitesini artırmayı amaçlamakta. Bu amaçla yola çıkarak dünya nüfusunun bir kısmının problemi olan ‘Pelvik Taban Bozukluğu’ hastalarına yönelik çalışmalar yapmış ve ‘Manyetik Alan’ tedavisi ile Pelvik Taban kaslarını güçlendiren ‘PelviPower’ Tedavi Koltuğu’nu üretmiştir. Biz de bu PelviPower tedavi koltuğunu Türkiye’deki müşterilerimize sunmak için PONTEMED firmasıyla birlikte PONTEMED Türkiye firmasını kurduk. Birçok hastane grubuyla Pelvik Taban Rehabilitasyonu alanındaki çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

ACENDIS’in ana faaliyeti hastanelere tıbbi teçhizatlar tedarik etmek ve hastaneleri istenilen medikal cihazlarla donatmak. Son dönemde hastanelerde yer alan önemli cihazlarınız ile ilgili neler söylersiniz?

Geniş bir ürün portföyüne sahip olduğumuz için sınırlama getirmek zor olacak ama burada yurt dışındaki hastanelerde yeni bir trend olan Modüler Ameliyathane Konseptinden bahsedebiliriz. Günümüz modern ameliyathanelerin dizaynına yön veren teknolojiler Modüler Ameliyathane Konseptine işaret etmektedir. Modüler Ameliyathaneler, konvansiyonel konsepte sahip ameliyathanelere nispeten işlevsellik, hijyen, esneklik, kalıcılık ve çevre dostu olmaları gibi konularda birçok avantajı beraberinde getirmekte. Özel Medicana Kadıköy Hastanesi yeni modüler ameliyathaneleriyle müşterilerine hizmet vermekte. Türkiye’de bu konseptin giderek daha fazla hastane tarafından uygulandığını görmek çok sevindirici. Diğer yandan yıllardır birlikte çalıştığımız anestezi ve neonatoloji alanındaki ürünleriyle medikal sektörde önemli bir yer edinen Alman firması Löwenstein Medical’in cihazlarından yenidoğan yoğun bakım ventilatörleri Leoni Plus ve Leoni 2 cihazları pek çok müşterimiz tarafından beğenilerek kullanılmakta. Yetişkin yoğun bakım ventilatörü Elisa 800 VIT tam entegre EIT sistemi ile bu alanda çığır açtı. Non-invaziv pulmoner görüntülemesi sayesinde ilk kez ventilasyona bağlı komplikasyonlar görüntülenmekte ve bir yoğun bakım ventilatöründe doğrudan bir tedaviyi mümkün kılmaktadır. Sonuç olarak da ventilasyon çok daha şeffaf ve doğrudan kontrol edilebilir hale gelmekte. Medikal aydınlatma alanında uzmanlaşmış olan SIMEON firmasıyla bu alanda uzun süredir birlikte çalışmaktayız. SIMEON tarafından geliştirilen minimum gölge, maximum ışık şiddeti ve fokus derinliği sunan, patentli üçgen tasarım ve modern LED aydınlatma teknolojisine sahip medikal ve cerrahi lambaları Türkiye’nin birçok özel ve devlet hastanesinde kullanılmaktadır. SIMEON BusinessLine serisine ait Sim. LED 450, Sim. LED 500 ve Sim. LED 700 lamba başlıkları ile ilgili olarak ışık kalitesi ve LED aydınlatması ve uzun ömürlü olmaları gibi sebepleriyle çok güzel geri bildirimler alıyoruz. Bu ürünler single veya multicolor, kameralı veya kamerasız olarak istenildiği gibi kombine edildikleri için de müşterilerimiz maksimum esneklikten yararlanıyorlar. Türkiye’deki pelvik taban kasları rehabilitasyonu alanında sunduğumuz en yeni ürünlerden biri PelviPower Tedavi Koltuğu. PelviPower egzersizleri cerrahi müdahale gerektirmez ve bu egzersizleri PelviPower Tedavi Koltuğu’na oturarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu egzersizlerin etkisi bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olup hekimler ve terapistler tarafından tavsiye edilmektedir. Sertifikalı eğitmenler ilk deneme egzersizinden sonra size özel bir egzersiz profili düzenlerler. PelviPower Biyo Geri Bildirim Egzersizleri ve PelviPower Manyetik Alan Egzersizleri olmak üzere iki çeşidi vardır. PelviPower biyo geri bildirim egzersizlerinde cihazın içindeki sensör pelvik taban kaslarının hareketlerini kaydeder. Bunun sayesinde, egzersiz esnasındaki kas hareketleri bir ekran üzerinde görülebilir. Bu biyo geri bildirim, egzersizlerin etkisini ve pelvik taban kaslarınızı kontrol altında tutma becerinizi arttırır. PelviPower Manyetik Alan Egzersizlerinde sürekli tekrarlanan manyetik uyarılar sayesinde pelvik taban bölgesindeki ve çevresindeki kaslar canlandırılır ve güçlendirilir. Bu yöntem kasları dönüşümlü olarak bir kasıp bir gevşetmek suretiyle etkili bir egzersiz yapma imkanı sağlar. Bu yenilikçi tedaviyi Türkiye’deki hastanelerimize getirmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Yıllardır ürün grubuna kaliteli, ileri teknoloji ürünleri bünyesine katan ACENDIS ultrasonografi görüntüleme sistemlerini sektörünün inovatif Fransız firması Supersonic Imagine Türkiye tek yetkili temsilciliğini almanın heyecanını yaşamaktayız. Dünyanın ileri düzey bilimsel çalışmalarında kullanılan ultrasonlarının ülkemizde de kullanılabilecek olmasından mutluluk duymaktayız.

Ayrıca “Satış Sonrası-Aşaması”nın bir parçası olan profesyonel bir hizmet de sunuyorsunuz. Bununla ilgili neler söylersiniz?

Sektöre ait son teknoloji ürünleri müşterilerimize sağlayan bir firma olarak cihazlarında maksimum verimlilikle hizmet verebilmesi için her zaman müşterilerimizin yanındayız. Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda müşterilerimizle birlikte belirlediğimiz en uygun hizmet paketimizi sunuyoruz. Satış sonrası servis hizmetimiz için sadece üretici firmadan temin edilen yedek parça ve aksesuar cihaz tamir ve upgrade’inde kullanılır. Üreticinin düzenlemiş olduğu güncel teknik eğitimleri almış servis mühendisi/teknikerleri servis hizmetlerini sağlar. Üreticilerin cihazlar için çeşitli dönemlerde yapmış oldukları versiyon yükseltme, güncelleme, düzeltme ve hayati önem taşıyan iyileştirmeleri yetkili servis tarafından cihaz ve sistemlerinize uygulanmış olur. Orijinal yedek parça ve aksesuar en uygun fiyatla temin edilir. Sadece yetkili servislerin cihazlarınıza müdahale etmesi durumunda müşterilerimiz yasal olarak güvence altında olurlar. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına zamanında ve hızlı bir şekilde cevap verebiliriz.

ACENDIS ULUSLARARASI PROJELER MÜDÜRÜ ALİ TÜRKOĞLU İSE SORULARIMIZI ŞÖYLE CEVAPLANDIRDI:

Hastane Projelerinde hangi hizmetleri veriyorsunuz? Hastane açanlara ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Hastane projeleri kapsamında, müşterilerimizin istek ve ihtiyaçlarına göre projenin medikal planlanması, müşterimiz için en uygun ödeme planı sunmaya yönelik finansal danışmanlık, projeye uygun medikal ekipmanlar konusunda müşteriye danışmanlık hizmeti sunmak ve istenilen medikal cihazları tedarik etmek ve teslim edilen cihazların kurulumunu yapmak ve kurulumu yapılmış cihazlarla ilgili hastane personeline kapsamlı bir eğitim vermek başlıca hizmetlerimizdir diyebiliriz. Hastanenin hizmete girmesinden sonra da müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre satış sonrası servis hizmetlerimiz yine devam etmektedir. Bu hizmetlerimizin yanısıra müşterilerimiz için sunduğumuz finansman çözümleri, uygun faiz oranları ve garantisi ile müşterilerimize projelerinde finansal alanda da yol gösteriyoruz. Euler Hermes Group ile uzun süredir devam eden işbirliğimiz ile Türk yatırımcılarına ihracat ve yatırım kredi olanakları sunuyoruz.

Yurt dışı ofisleriniz ve mümessillikleriniz ile ilgili de biraz bilgi verebilir misiniz? Yeni mümessillikleriniz var mı?

Yurt dışında açtığımız ofislerimiz ile ilgili olarak, Çin’de kurduğumuz ACENDIS China firmamızdan ve kuruluş amaçlarımızdan bahsederek başlayalım. ACENDIS China’yı 2017 yılında Çin’in Guangyzhou şehrinde kurduk. Son yıllarda Çin hükümeti tarafından sağlık sistemini geliştirmek amacıyla yapılan önemli reformlar ve kaydedilen hızlı ekonomik gelişmeler ve sosyal kalkınma nedeniyle yabancı yatırımcılar Çin sağlık sektöründe daha fazla yer almaya başladılar. Bu gelişmeleri takip eden bir şirket olarak ACENDIS, Çin’de sağlık sektöründe faaliyet gösteren ve alanlarında deneyim kazanmış müdürlerden, mühendislerden ve teknisyenlerden oluşan bir ekiple birlikte ACENDIS China’nın kuruluşunu gerçekleştirdi. Ekonomik ve demografik trendler, daha fazla sağlık reformları ve hükümetin 12.inci 5 yıllık planı çerçevesinde geliştirdiği politikalar şu an Çin’in sağlık sektörünü biçimlendirmekte. Alt yapıdaki gelişmeler, sigorta kapsamının genişletilmesi ve yenilikler için destekler çok uluslu şirketler için de olumlu etkileri olacaktır. McKinsey & Co.’nun raporuna göre 2011 yılı itibariyle 357 Milyar dolar olan Çin’deki sağlık hizmeti giderlerinin, Çin’in %12 civarında olan yıllık bileşik büyüme oranında büyümesi durumunda 2020’de 1 Trilyon Dolar’a ulaşması bekleniyor. Ayrıca Çin hükümeti bölgesel sağlık hizmetlerinin alt yapısını iyileştirmek için önemli adımlar atmaya karar verdi. Çin hükümeti, Sağlık Endüstri Zirvesi’nin raporuna göre 15 yılda sağlıklı bir Çin inşa etmeyi vaad eden “Healthy China 2030” ismini taşıyan bir plan geliştirdi. 2030 yılında sağlık hizmetleri sektörünün 2,3 Trilyona ulaşması bekleniyor. Tüm bu gelişmelere rağmen Çin’deki özel sağlık sektörünün hala gelişmenin erken basamaklarında olduğu ve kamu sağlık sistemi karşısında uygun bir alternatif olarak ortaya çıkması için birçok engeli aşması gerekiyor. Fakat potansiyel fırsatların kapsamı ve nüfusun daha fazla hasta merkezli tıbbi hizmetlerinden yararlanmak istemesi Çin’in cazibesini korumasına yardımcı oluyor. Bu nedenle de ACENDIS China olarak amacımız ACENDIS’in dünya çapında gerçekleştirdiği hastane projelerinden edindiği tecrübe ve bilgi birikimini Çin’de gerçekleştirilecek hastane projeleri için kullanmak ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını çok kültürlü ve farklı uzmanlık alanlarından gelen kişilerden oluşan ekibimizle karşılamaktır.

Faaliyet gösterdiğimiz diğer bir bölge de Afrika’dır. Batı Afrika’da bulunan Gana’da açtığımız ACENDIS West Africa ofisimizle Gana merkezli yürüttüğümüz faaliyetlerimizi Nijerya, Gabon, Sierra Leone, Cameroon ve Liberya’ya doğru genişletmektir. Healthscape Summit Africa’nın verilerine göre 2019 yılı itibariyle Sahra Altı bölgesindeki sağlık sektöründeki yatak sayısının 700,000’den 900,000 arası olması ve yatırımların 65 Milyar Dolara ulaşması bekleniyor. Ortadoğu’nun sağlık sektöründe yıldızı giderek parlayan bir ülkesi Suudi Arabistan’da iDeal iDea firması ile yürüttüğümüz ortak çalışmalarımızla Suudi Arabistan ve diğer Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’ne Üye Ülkeleri’ne hizmetlerimizi ulaştırmayı amaçlamaktayız.

Yurt içi hastane projeleriniz şu anda hangileri. Bilgi verebilir misiniz?

En yeni hastane projelerimizden birini VM Medical Park Pendik Hastanesi ile gerçekleştirdik. 25 yıldır Türkiye genelindeki 26 hastanesi ile sağlıkta uluslararası standartları Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıran Medical Park Sağlık Grubu en yeni hastanesi Medical Park Pendik Hastanesi ile İstanbul Anadolu Yakası‘nda hizmet vermeye başladı. 62 bin metrekare kapalı alanda kurulu hastane 63’ü yoğun bakım yatağı olmak üzere 400 yatak kapasiteli. Modern donanımlı 10 ameliyathanesi olan hastanede kardiyolojiden beyin ve sinir cerrahisine, kadın hastalıkları ve doğumdan inme merkezine kadar 57 branşta 100’ün üzerinde hekim hizmet vermekte. VM Medical Park Pendik Hastanesi, Sağlıkta Uluslararası Vizyon’a (Leading International Vision) sahip uzman kadrosu yenilikçi tıp teknolojilerini kullanarak 9 farklı poliklinikteki hizmetlerinde “LIV CONCEPT” anlayışını sunuyor. ACENDIS olarak bu proje kapsamında hastane yönetimiyle, medikal planlamadan, ürün tedarik ve kurulumuna ve personel eğitimine kadar çeşitli alanlarda birlikte çalışmaktan dolayı büyük mutluluk duyduk. Diğer bir projemiz de Özel Medicana Kadıköy Hastanesi. Medicana Hastaneler Grubu’nun yeni hastanesi Özel Medicana Kadıköy Hastanesi İstanbul, Kadıköy’de hizmet vermekte. 81 yatak kapasitesi, 40’ın üzerinde poliklinik ve muayene odası bulunan hastanede modern erişkin ve yeni doğan yoğun bakım üniteleri, ileri düzeyde teknolojiyle tasarlanmış ameliyathaneleri, konfor ve güvenliğin maksimum seviyede tutulduğu hasta ve hasta yakını odaları, tüm tanı ve teşhislerin yapılabileceği üst düzey radyolojik görüntüleme cihazları, engelli hasta odalarının yanı sıra izolasyon odaları da mevcut. Özel Medicana Kadıköy Hastanesi ameliyathanelerinin modüler ameliyathane konseptine sahip olması da bu hastaneyi diğer hastanelerden ileri bir noktaya taşıyor. Yeni Modüler Ameliyathane konseptini Türkiye ve yurtdışındaki hastanelerde uygulayan firmamız, Özel Medicana Kadıköy Hastanesi’nin ameliyathaneleri için de modüler ameliyathane çözümlerini sundu. Ayrıca ameliyathane, poliklinik, erişkin ve yeni doğan yoğun bakım ve hasta odaları tıbbi cihaz donanımı için en modern tıbbi cihazların teminini ve kurulumunu gerçekleştirdik. Bize duydukları güven için hastane yönetimine teşekkürlerimizi sunarız.

Yurt dışı hastane projeleriniz ile ilgili neler söylersiniz? Hangi projelerde yer alıyorsunuz?

Ürdün’ün başkenti Amman şehrinde yer alacak Al-Kindi Hospital projesi için ACENDIS ve Al-Kindi Hastanesi arasındaki ortak çalışma 2015 yılında start aldı. 2015 yılında inşaatına başlanan ve 2019 yılında hizmete girmesi planlanan Al-Kindi Hospital genel bir hastane olmasının yanında özellikle bariatric cerrahi alanında uzman bir hastane olacak. 9 katlı ve 33.000 metrekarelik kapalı alan üzerinde kurulu olan Hastane 131 hasta yatağı, 5 yoğun bakım ünitesi ve 8 ameliyathane ile hastalarının hizmetinde olacak. Katar’ın başkenti Doha’da ilk Türk hastanesi olarak ilk senesini başarıyla tamamlayan Turkish Hospital yönetimi ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyduk. Yer aldığımız diğer bir projede Acıbadem Sağlık Grubu’nun en yeni üyesi Acıbadem International Medical Center’dır. Acıbadem International Medical Center Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da 13 tıbbi branş, 24 poliklinik odası, 4 yatak, 2 ameliyathane ve görüntüleme sistemleri ile hizmet vermeye başladı. 5000 metrekarelik kapalı alan içerisinde hizmet veren Acıbadem International Medical Center, poliklinik hizmetlerinin yanı sıra günübirlik cerrahi tedavi hizmetleri de sunuyor. En modern teknolojiye sahip medikal cihazlarla donatılmış bu hastane projelerinde Acıbadem Hastaneler Grubu ile yurt dışında da birlikte çalışmaktan dolayı büyük mutluluk duyduk.

ACENDIS’ın hem yurt içi hem de yurt dışındaki bu başarısının sebeplerini biraz anlatır mısınız?

Müşterilerimizin istekleri ve ihtiyaçlarına cevap verebilmek birincil amacımızı oluşturuyor. Bu istek ve ihtiyaçları karşılamak için projenin başlangıcından müşterilerimizle birebir görüşmelerimizi sürdürüyoruz ve onların ihtiyaç duydukları medikal cihaz önerilerimizi sunuyoruz. Geniş bir ürün portföyüne sahip olduğumuz için müşterilerimize farklı seçenekler sunabiliyoruz. Esneklik ve adaptasyon bizim için çok önemli bu yüzden. Proje kapsamında cihazların tedariğini yaptıktan sonra da Türkiye’de bulunan deneyimli servis ekibimizle cihazların kurulumunu hızlı olarak gerçekleştiriyor ve hastane personeline kapsamlı cihaz eğitimleri veriyoruz. Müşterilerimiz bize ulaşmak istedikleri zaman kolayca bize ulaşabilmekteler. Onların düşünceleri, istekleri ve ihtiyaçları proje bitiminden sonra da bizim için önem taşıyor. Müşterilerimizi ‘Together. All the Way’ sloganımızda olduğu gibi yürüdüğümüz bu yolda yoldaşımız, ailemizden bir üye gibi görmekteyiz. Ayrıca projenin finansmanına ilişkin sunduğumuz kredi imkânları da projenin hayata geçirilmesinde çok önemli bir rol oynamakta.

Hastane projesi yaptığınız ülkelerde Türkiye’deki sağlık sektörü nasıl değerlendiriliyor? Ülkemizi örnek alıyorlar mı?

Türkiye’deki sağlık sektörüne özellikle Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkaslardan büyük ilgi var. Türk hastanelerinde kullanılan modern teknoloji ve hekimleri başarısı bu ilginin başlıca nedenlerini oluşturuyor. Türkiye’deki hastanelerde hasta bekleme süresinin oldukça kısa olması, sağlık hizmetlerinin yurtdışındaki hastanelere göre daha uygun ücretlerle verilmesi ve modern teknolojik cihazlarla etkin tedavilerin uygulanması önemli etkenler.

Türkiye, uluslararası sağlık sektöründeki yerini daha da sağlamlaştırıyor diyebilir miyiz?

Kesinlikle. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, yurt dışından kamu ve özel hastanelerine tedavi amaçlı gelenlerin sayısı 2008 yılında toplam 74 bin 93 kişiydi. Aradan geçen 6 yılda bu rakam 300 bin seviyesine çıkarak rekor kırdı. Bir başka deyişle, gelen hasta sayısı 6 yılda 4 katına çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın Hacettepe Üniversitesi ile 2013’te hazırladığı Medikal Turizm Değerlendirme Raporu’na göre yabancı ülkelerden gelen hastalar en çok göz hastalıkları, ortopedi, iç hastalıkları, kulak, burun-boğaz için Türkiye’yi tercih ettiklerini ifade ediyor. Ülkemizde 42 adet JCI ile akredite olmuş uluslararası standartlarda akredite olmuş sağlık kuruluşu mevcuttur. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere özel, kamu ve üniversite hastaneleri dünyadaki en yüksek teknoloji ile donatılmıştır. Türkiye de birçok hastane de onkolojik tedaviler, kardiyovoskiler cerrahi, ortopedi, beyin cerrahisi, çocuk cerrahisi, estetik cerrahisi, göz ve dişte ileri teknolojili sağlık hizmetleri verilmektedir. Yine bu hastanelerde Cyberknife, robotik cerrahi, MR hizmetleri, kemik iliği, organ transplantasyon yapılabilmektedir.

Yeni logo çalışmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

23 yıldan daha uzun bir sürede piyasada uluslararası olarak faaliyet gösteren ve güvenilir bir proje firması olarak önemli bir yer edindik. Aynı zamanda sürekli olarak gelişen teknik yenilikler daimi olarak dikkatimizi bu gelişmelere yönlendirmemizi ve uyum sağlamamızı gerektirmektedir. ACENDIS yeni görüntüsüyle bu gelişmeleri cesurca karşılamak istemektedir. Yeni logomuz geçmiş ve geleceğin öğelerini bünyesinde birleştirmekte. Böylelikle rekabeti çok daha iyi algılıyor ve çapraz medyanın yeni taleplerini daha iyi karşılayabiliyoruz. Bu yeni amblem, kendinden emin, açık, uluslararası bir marka olarak güvenilir ve müşterilerin menfaatleri yönünde en yüksek esnekliği sunan ACENDIS’i daha da güçlendirmektedir. Başarıyla geçen 20 yılı aşkın süre bu yeni logoda kendini bulmuştur. Logonun rengini ve yazı tipinin tasarımını eski logomuzdan esinlendik. Aynı zamanda birbirine bağlı harfler ACENDIS’in şu ana kadarki başarısının onlarsız mümkün olmayacağı müşterileriyle ve ortaklarıyla olan yakın bağlarını yansıtmaktadır. Bu, ayrıca güncel sloganımız ‘Together. All the way’ ile vurgulanmaktadır.

Ekonomist - 3 Ocak 2017

ÖZLEM BAY YILMAZ

obay@ekonomist.com.tr


Afrika ve Çin’de hastaneler kuracak

Temelleri 1995 yılında Almanya’da atılan Acendis, bugüne kadar 200’ün üzerinde hastane projesine anahtar teslim olarak imza attı. 20’nin üzerinde ülkede aktif hizmet veren şirket, Türkiye’de de Acıbadem’den Medical Park’a kadar zincir hastanelerin birçoğu için proje gerçekleştirdi.

Bugün de Türkiye’deki sağlık gruplarının büyük metrekarelerdeki yeni hastane yatırımları için çalışmalarını sürdürüyor. 2016’yı 90 milyon Euro ciro ile kapatmayı hedefleyen Acendis, 2017’de ise cirosunu 110 milyon Euro’ya çıkarmayı planlıyor.

YURTDIŞINA YÖNELECEK

2016’da faaliyetlerinin yüzde 75’ini Türkiye’nin oluşturduğunu belirten Acendis CEO’su Hasan Şahin, önümüzdeki dönemde ise bu oranı yüzde 50’ye çekip yurtdışı projelere hız vereceklerini söylüyor.

Özellikle Afrika ve Çin pazarlarına ağırlık vereceklerini dile getiren Şahin, şöyle devam ediyor: “Hastanecilik anlamında Çin şu anda en büyük pazar. Yılda 100 tane 5 bin yatağa kadar çıkan hastaneler yapılması gündemde.

Ocak ayında Çin’deki şirketimiz faaliyete geçiyor. Gana’da da haziran ayında ilk yatırımımızı hayata geçireceğiz. 2017’de Cibuti’nin ilk özel hastanesini de açacağız. Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Nijerya, Gabon ve Fildişi’ne yönelik de yatırım planlarımız var.”

Acendis’in Türkiye’nin yanı sıra yurtdışı yatırımları da 2016 yılında sürdü. Şirket Eylül 2016’da Suudi Arabistanlı bir grup ile ortaklık yaptı. Bununla birlikte 2017’de bu ülkede de hastane yatırımlarına başlayacak. Kuzey Irak’ta da geçtiğimiz dönemde altı hastane yaptırımı gerçekleştiren şirket, bu pazarda 2018 yılından sonra ciddi büyüme bekliyor.

2017’de Ürdün’de Amman’da da büyük bir özel hastane açacaklarını belirten Hasan Şahin, şunları anlatıyor: “Türk grupların yurtdışı yatırımlarını da üstleniyoruz. Mesela Acıbadem Makedonya’daki kliniğinden sonra ilk yatırımını Amsterdam’da hayata geçiriyor.

Acıbadem Grubu, geçtiğimiz mayıs ayında Bulgaristan Sofya’da da dört hastane aldı. Bunların yenilenmesini de biz üstlendik. Ayrıca Medical Park için Bağdat’taki laboratuvar yatırımlarımız da devam ediyor.”“TÜRKİYE İLK 10’DA”

Özel sağlık sektöründe dünya liginde ABD, AB, Tayland, Singapur, gibi ülkeler başı çekiyor. Türkiye’nin de bu alanda doğru adımlarla ilerlediği görüşünde olan Hasan Şahin, Türk özel sağlık sektörünün dünya sıralamasında ilk 10’da yer aldığını tahmin ediyor.

Sektöü oyuncularının yeterli tecrübeye sahip olmalarına rağmen uluslararası platforma girme cesaretini henüz çok fazla gösteremediklerini ifade eden Hasan Şahin, “Acıba-dem’in Hollanda açılımı bu anlamda çok iyi olacak” diyor.

Medikal News - Haziran 2016

Bu yıl sektördeki 21. yılını kutlayan ACENDIS Şirketler Grubu Kurucusu Hasan Şahin ile bir söyleşi gerçekleştirdik:

Kurucusu ve CEO’su olduğunuz ACENDIS firması anahtar teslim hastane kurmak isteyenlerin ilk adresi durumunda. ACENDIS’in bu başarıyı nasıl elde ettiğini bize kısaca anlatır mısınız?

1995 yılında, Almanya’nın Hanover şehrinde kurulan, Türkiye’deki ilk projesine 1997 yılında imza atan ACENDIS, geçen 20 yılda, yurt içi ve yurt dışında, aralarında zincir hastanelerin de bulunduğu 200’den fazla hastanenin anahtar teslim hastane projelerini gerçekleştirdi. ACENDIS, dünyanın en önemli üreticileri ile 20 yıllık geçmişe dayanan ortak çalışmaları ile sağlık sektörünün çözüm ortağı olarak hizmet vermektedir. Türkiye, Ortadoğu, Avrupa, Türki Cumhuriyetler ve Afrika’da anahtar teslim hastane projeleri ile en son teknoloji medikal cihazların temin edilmesi, kurulumu, oryantasyonu, satış sonrası servis hizmeti ve periyodik eğitim programları ile bütün çözümler sunmaktadır.

Sektörde 20 yıl lider olarak kalabilmenin sırrı nedir dersek neler söylersiniz?

Sektörde gerçekleştirilen teknolojik yenilikleri, modern cihazları ve yeni pazarları her daim takip etmek ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmak diyebilirim.

İyi ki de bu işi yapıyorum diyor musunuz zaman zaman? Yani işinizi seviyor musunuz?

Klasik bir cevap olacak ama tabii ki işimi severek yapıyorum ve iyi ki de bu işi yapıyorum diyorum. Zorlu yönleri de var işimin, diğer yandan farklı ülkelerden kişilerle iletişim kurmak ve portföyümüze yeni ürünler katmak işimi keyifli hale getiriyor. Klasik bir ofis yöneticisi olmaktan çok sahada olmak farklı ülkelerdeki sağlık sektörlerini takip etmem açısından çok faydalı oluyor ve beni dinç kılıyor.

ACENDIS olarak dünya çapındaki projelerinizi biraz konuşursak, üzerinde çalıştığınız projelerinizden bahseder misiniz?

Ağırlıklı çalıştığımız ülkeler arasında Türkiye, Suudi Arabistan, Irak, Nijerya, Tunus, Malta gibi büyüyen pazarlarda faaliyet gösteriyoruz. Hedef pazarların başında da Afrika geliyor. Şu anda kuşatılmamış, keşfedilmemiş en önemli kıta Afrika. Afrika büyüyecek ve gelişecek. Büyümekte olan bu pazara ağırlık veren firmamız da Libya’da ve Njierya’da bir, Gana’da ise iki proje gerçekleştirdi. Cibuti’de yeni bir projeye başlayacağız. Gana’dan Batı Afrika’ya, Cibuti’den de Doğu Afrika’ya girerek büyümeyi hedefliyoruz. Son dönemde odaklandığımız diğer pazarlardan ikisi de Çin ve Suudi Arabistan’dır. İki ülkede de şirket kurma hazırlığındayız. Suudi Arabistan rekabetin yüksek olduğu bir pazar ve Çin de büyük bir pazar ve sağlık yatırımlarına aç. Bizler de Almanya’nın en büyük hastane mimari şirketi ve bir inşaat şirketiyle birlikte Çin’de ofis kuruyoruz. Çin’de olan şirketlerle birlikte pazarda 15 yıldır büyümeyi planlıyoruz. Türkiye’deki çalışmalarımıza özet niteliğinde değinecek olursam, bugüne kadar Türkiye’de 200’ün üzerinde anahtar teslimi hastane yatırımı yaptık. Türkiye’de alanımızda yüzde 50’nin üzerinde pazar payına sahibiz.

İş yaptığınız ülkelerde hastanecilikte özel sektör mü önde kamu mu? Özel sektör teşvik ediliyor mu?

Türkiye’de özel sektör büyümekte. Şu anda özel sektörün sağlık sektöründeki ağırlığı yüzde 18’e dayanıyor. Bizde özel sektörde A, B, C, D diye sınıflandırdığımız hastanelerde A sınıfında varız. B sınıfının çok azı, C’nin de yarısı bize müşteri oluyor. Burada pazarın daraldığını görüyoruz. Şu anda Türkiye’de 650 özel hastane var. Şu anda büyük gruplar hastane yatırımları yapıyorlar ama 2-3 sene sonra bunun hemen hemen biteceğini öngörüyoruz. Geriye kalan yüzde 80 pazarı devlet oluşturuyor. Devlette yokuz ama çok da talep geliyor bize. Şimdi PPP (Public Private Partnership) denilen özel sektör-kamu ortaklığı projeleri gündemde. Ama tüm şartları, çerçeveyi devlet belirliyor. Dolayısıyla mimari yapıdan tutun alınacak cihazlara kadar devletin onayı gerekiyor. Orada bizim biraz zorlandığımızı görüyoruz. Çünkü bizim sattığımız medikal cihazlar daha çok özelde biliniyor. İnşaat şirketleri çok tanımıyordu bizi. Ancak anahtar teslim paket sunabilmemiz ve Hermes finansmanı sağlayabilmemiz büyük bir avantaj oldu onlar için. Bu projelerde farklı gruplar var. Onların hepsi hizmeti artık bizden almak istiyorlar. Bazı inşaat şirketleri yurt dışında da proje yapıyorlar. Gerek Almanya’da gerekse Rusya’daki tecrübemiz ve bağlantılarımız ayrı bir kolaylık sunuyor bu firmalara. Kamu projelerine girmeye biraz geç başladık. Rekabet açısından şu anda devlet hastaneleri özellerle rekabet edecek durumda. Devlet, teknolojiyi özel sektörden çok daha iyi takip ediyor. Tabii ki özelde A sınıfı hastaneleri ayrı tutuyorum.

Yurt dışında mı iş yapmak zor Türkiye’de mi dersek ne dersiniz? Avantaj ve dezavantajları neler?

Her ülkenin kendine göre dinamikleri var, bu dinamikleri dikkate alarak hareket etmek gerekiyor. Türkiye’de iş yapmak ve iş ilişkilerinizi ayakta tutmak için daha fazla performans harcamak zorundasınız. Almanya’da daha çok, sunduğunuz hizmete konsantre oluyorsunuz, görüşme – anlaşmalar daha kısa ve net prosedürlerden oluşuyor. Türkiye’de diyalogları sürdürebilmeniz için daha fazla emek vermelisiniz, müşteriye onun için çalıştığınız, sadece onun için varlık gösterdiğiniz ve sizin için çok önemli olduğu imajını vermeniz gerekiyor. Akdeniz ülkesi olması dolayısıyla İtalya ile Türkiye arasında duygusal benzerlikler var fakat buna karşın Türkiye’nin İslam ülkesi olması nedeniyle çok da büyük farklılıkları var. Burada gördüğüm kadarıyla, etnik ortaklıklara yani aynı memleketten olmaya hala çok önem veriliyor. Almanya’da böyle bir durumla karşılaşmazsınız. İstanbul kozmopolit bir şehir mesela ama biraz detaya girerseniz nereden geldiğiniz sorusuyla hemen karşılaşabilirsiniz. Aynı bölgeden, şehirden geliyorsanız size sempati duyuyorlar. Bu sempati İtalya ve İspanya’da da var ama burada daha farklı. Tabi Avrupa Birliği standartlarını da göz önünde tutmak gerekiyor; insanlar AB normlarını içselleştirmiş vaziyetteler, iş ve özel hayatlarına dahi yansıtıyorlar.

Birçok ülkede işleriniz var. Mevcutlara yenileri ekleniyor. Bu zor olmuyor mu sizin için?

Zorlayıcı olabiliyor zaman zaman ama dünya çapında hastane projeleri gerçekleştiren bir firmaysanız farklı ülkelerdeki pazarlara açılmak ve oradaki gelişmeleri yerinde takip etmek ve aktif olmak zorundasınız. Ben bu durumu zorunluluk olarak değil de işimin bir parçası olarak algılıyorum.

Merkeziniz Almanya’da. Almanya’nın sağlık sektörü ve oradaki çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Almanya ekonomisi profesyonel işleyen ve oturmuş bir yapıya sahip, sağlık sektöründe varlık gösteren çok büyük kuruluşlar var. Almanya’da faaliyet gösteren hastanelerin yatak kapasitesi 600-1000 arasında değişiyor. Yeni hastane yapımı yok, mevcut hastanelerin kapatılarak optimize edilmek suretiyle tek hastane haline getirilmesi sözkonusu. Almanya’da daha çok günlük alımlarla ilgili hastanelere hizmet sunuyoruz, orada bu işi gerçekleştiren Medicalis isimli bir şirketimiz var.

Türkiye’deki çalışmalarınızdan da biraz bahsedebilir misiniz?

ACENDIS hastane yönetimlerine projelerinin ilk basamağı olan planlamadan, cihaz tedarik alımına ve personel eğitimi konularına kadar geniş̧ kapsamlı destek sunmaktadır. Bugüne kadar Türkiye’de 200’ün üzerinde anahtar teslimi hastane yatırımı yaptık. Türkiye’de alanımızda yüzde 50’nin üzerinde pazar payına sahibiz. Acıbadem, Medicana, Medical Park, Dünyagöz gibi daha çok zincir hastanelerin projelerini gerçekleştirdik.

Birçok ülkede iş yapıyorsunuz. O ülkelerde Türkiye’deki sağlık sektörü nasıl değerlendiriliyor? Örnek alan ülkeler var mı bizi?

Türkiye’de sağlık sektörü çok hızlı ve olumlu bir gelişim gösteriyor. Ben de Almanya’da Türkiye’nin sağlık reklamını yaptığımda ve Almanya’dan Türkiye’ye gelen kişiler Türkiye’deki hastaneleri gördüklerinde hayretler içerisinde kalıyorlar. Türkiye’de hastanelerin otel gibi olduğundan, iyi doktorlar ve teknolojinin olduğundan bahsediyorlar. O nedenle Avrupa’dan şu anda plastik cerrahi, saç ekimi, göz ameliyatları ve küçük ameliyatlar için gelen insanlar yakında büyük ameliyatlar için de gelmeye başlayacaklardır. Afrika’ya yaptığım ziyaretlerde, Nijerya, Gana, Cibuti’den sağlık sektörüyle ilgili birçok kişi Türkiye’de hızla gelişen sağlık sektörünü kendilerine örnek olarak aldıklarını belirtiyorlar.

Çalışanlarınız sizi “iş arkadaşı” olarak görüyorlar. ‘Hasan Bey evlilik yıldönümümüzü, doğum günümüzü unutmuyor’ diyorlar. Bunları yapmak içten gelen bir duygu değil mi?

Evet, içten gelen bir duygu bu, aksi çok yapay olurdu zaten. Çalışanlarımıza hep bir aile olduğumuz vurgusunu yaparım, çalışanlarımı Acendis ailesi olarak görüyorum ben. Onların da birliktelik duygusu ile hareket etmelerini ister ve bunu hep tavsiye ederim. Birlikten kuvvet doğar çünkü. Takım ruhuyla hareket etmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

© 2019 ACENDIS. Tüm Hakları Saklıdır.